Rólunk

2017

A Császárvonal projekt gondolata 2017 novemberében merült fel először, és az ötletet tettek követték. A készítők, két császáros édesanya, Kiss Verus (egészségügyi újságíró) és Rákosi Dóra (gyógytornász, IBCLC) azt tapasztalták, hogy bár egekbe szökik a műtétes szülésbefejezések aránya, a császár egy sok tévhittel övezett beavatkozás, és a nagy hasi műtét ellenére a közbeszéd mégsem nevezi sokszor szülésnek, mi több, könnyebb útnak titulálja. Kevés a valós információ róla előtte, kevés a támogatás utána. Ezért fogalmazódott meg bennük, hogy ez ellen tenni szeretnének - de úgy, hogy közben mégsem a császár mellett korteskednek, hanem valós információt adnak át erről az érintetteknek. Ekkor született meg egy mobilapplikáció ötlete.

2018

2018 júliusában elkészült a Császárvonal mobilalkalmazása androidos platformra, Csáki Gergő szoftverfejlesztő jóvoltából.

Emellé világossá vált, hogy elengedhetetlen egy Facebookos szakértői csoport létrehozása is császárral szült édesanyáknak, ahol kérdés-válasz formában lehet a műtéttel, regenerációval kapcsolatos tudást átadni a csatlakozóknak.


Mi, a Császárvonal-csapat azért dolgozunk, hogy azok az édesanyák, a kik császármetszéssel hozzák világra gyermeküket, ne maradjanak valós, hiteles információ és segítség nélkül sem a szülés előtt, sem a kórházban, sem pedig a gyermekágyi időszak nehézségei során. Igyekszünk minél többekhez eljuttatni a beavatkozással kapcsolatos egészségügyi információkat, beszélni a valós és a vitatható császárindokokról, a beavatkozás lelki oldaláról, a hosszú távú következményekről és a sokszor túlmisztifikált VBAC-ról (császár utáni természetes szülés) is.

Az applikáció fejlesztése során számtalan szakértő (aki maga is császáros édesanya) volt segítségünkre, az aneszteziológustól a dúláig. A projekt szakmai fővédnöke pedig dr. Prosszer Mária, szülész-nőgyógyász.

Zárt Facebook csoportunkban több orvos, szülésznő, pszichológus, védőnő, dúla, gyógytornász stb. állt mellénk pro bono, hogy tudásukkal segítsék munkánkat, a felmerülő kérdésekre naprakész választ tudjanak adni. Hálásak vagyunk ezért az összefogásért!

Az online jelenlét mellett szervezünk szülésélmény-feldolgozó csoportokat is, egyelőre Budapesten, a kimeNŐ ötletgazdájával, Kánya Kinga trénerrel.

Fotó: Trosztel Adrienn/ Babakukk

Elindult Insta-profilunk, ahol közérthető nyelven igyekszünk a szülés-születés témájában informálni a minket követőket. 

2019

2019 januárjában iOS-re is elérhetővé vált a Császárvonal applikáció.

Tavasztól nyár közepéig számtalan előadásra hívtak minket szerte az országban, leginkább a Születés Hete alkalmából, főleg édesanyákkal beszélgettünk a császármetszés megelőzéséről, illetve hosszú távú következményeiről, annak kezelési lehetőségeiről.

Vezető gyógytornászunk, Rákosi Dóra szerte az országban egyre több szakmai továbbképzést, workshopot tart a császármetszés utáni hegkezeléssel, regenerációval, az érintett édesanyák naprakész tudás által vezérelt gyermekágyi és későbbi támogatásával kapcsolatban.

Áprilisban volt a császármetszéssel kapcsolatos informálódás nemzetközi hónapja, ennek kapcsán információs kampányt indítottunk, sajtóanyagot küldtünk ki, #CAM2019 és #császártények hashtaggel kommunikáltunk minden platformon, számtalan médiamegjelenésünk volt ennek kapcsán. Ekkor startolt el honlapunk is, a csaszarvonal.hu.

2019 nyarán előkészítettünk egy újabb videós csomagot 2020-ra, mobilappunkba, és létrehoztunk egy szakmai társalgót is a Facebookon, ahol inter- és multidiszciplinárisan igyekszünk összehozni a különféle szakmákat a császármetszéssel kapcsolatban/szülő nők körül.

2019 őszén elnyertük az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete által kiírt Nekem Szól! 2019 -es egészségértés pályázatán a média kategória második díját.

Fotó: Császárvonal

2019 novemberére applikációnk a két platformon (Android/iOS) együtt elérte a 10 ezer letöltést úgy, hogy soha nem költöttünk egyetlen fillért sem a reklámozására, csupán szájról szájra terjedt híre az édesanyák és szakemberek között.

2019 decemberében kaptuk a hírt, hogy "Hegmesék" projektünkkel bekerültünk a Richter Anna Díj 12 döntős, innovatív projektje közé.

A Császárvonal számokban: 2019 decemberének végére 8500 organikusan körénk gyűlt követővel zártunk a Facebookon, 2700 követővel Instagramon és 5500 taggal zárt csoportunkban. Ingyenes applikációnk segítségével naponta átlagban 20-25 új felhasználó informálódik. 

2020

Elindultak a védőnőket célzó előadásaink is, először Fóton hívtuk össze (januárban) az érdeklődő helyi és környékbeli szakembereket egy ingyenes előadás erejéig.

Elképesztő mennyiségű médiamegjelenésünk volt a Richter Anna Díj jelölés kapcsán.

Elkezdtünk együttműködni az Intima.hu portállal, havonta szállítunk nekik császáros témájú cikket 2020 áprilisától.

Edzőknek tartottunk Budapesten hegkezeléses képzést a 13. kerületben.

Március elején megvalósult egy meghívás kapcsán Miskolcon is az édesanyáknak szervezett hegkezelés workshop, óriási sikerrel.

A koronavírus okán 2020 tavaszától jegelnünk kellett élő workshopjainkat, képzéseinket egy időre.

A Császárvonal számokban: a 2020-as év intenzív kampányai és a sok médiamegjelenés okán a mobilapplikáció felhasználóinak száma február végére elértük a 14.000 letöltést, Facebook-követőink száma 12.000,  Instakövetőink száma 5100, zárt csoportunk 6200 főt számlál.

Áprilisban megismételtük nem reprezentatív kérdőívünk adatfelvételét, 2018-as indulásunk újrázásaként, ennek eredményeiről sajtóközleményt adtunk ki. Ez volt az apropója a császármetszéssel kapcsolatos információszerzés és közbeszéd hónapjában.

Április végén kikerült óriási munka után, a TASZ-szal és az Ablak a világra projekttel szoros együttműködésben a legtöbb hazai kórházi szülészet beleegyező nyilatkozata weboldalunkra, ami itt található.

Májusban kihirdették a Richter Anna Díj győzteseit: elsöprő többséggel hozta el a Császárvonal "Hegmesék" nevű projektje a közönségíjat, ezzel elnyerve egy fontos, edukáló, érzékenyítő pályázat megvalósítási lehetőségét.

A győztes Hegmesék csapat: Kiss Verus, Veisenberger Eleonóra, Rákosi Dóra, Perdy-Fazakas Brigitte


2020 júniusában elkezdtünk együttműködni dr. Ruzsovics Ágnes orvos-betegjogásszal, akinek betegjogi írásai innentől helyet kapnak sorozatban a weboldalon.

2020 júliusában Androidra elérhetővé vált itthon egyedülálló, máshol, digitálisan ilyen formában a laikus közönségnek nem elérhető has- és hegkezelés programunk applikációnkban, illetve a VBAC és a császármetszés előttre megálmodott kismamatornánk is, egyelőre Androidos platformon. Ezzel egyidőben megújult az applikáció dizájnja is. Dolgozunk azon, hogy 2021-től mindenki számára elérhető legyen minden mozgás- és életmód programunk.

2020 októberében sajtónyilvános eseményen mutattuk be a Hegmeséket, elstartolt a virtuális kiállításunk a https://csaszarvonal.hu/hegmesek oldalon, s kijött a nyomdából a Hegmesék könyv, elindult a HVG.hu-n a Hegmesék blog, a Hegmesék instagram profilja és lejátszási listája egyre bővülő előadásainkkal, beszélgetéseinkkel a YouTube-csatornánkon.

Hegmesék könyv rendelés: https://csaszarvonal.hu/hegmesek/konyv

2020 október végén létrehoztuk VIP csoportunkat a Facebookon, hogy a covid alatt otthon rekedt édesanyák, akik valaha velünk mozogtak és ezután velünk fognak a Császárvonal bármely mozgásprogramjával, ne maradjanak motiváció, inspiráció, támogatás és extra tartalmak, kihívások nélkül.

2020 december végére elértük a 30.000 letöltést (stabilan tartjuk a havi 1000 appletöltést a két platformon), Facebook-követőink száma 17.500,  Instakövetőink száma 7000, zárt csoportunk 9400 főt számlál.

2021

A császáros infóhónap, az április sem múlhat el intenzív cikkezés és sajtóközlemény nélkül, rengeteg médiamegjelenéssel ezúttal a Hegmesék szemléletformálásával céloztuk meg a sajtót.

Ebben az évben indult el a tévés szereplések sora, az RTL Reggeli után a Life Tv és az ATV is meghívott minket.

2021. április 30-án élesedik a Videótárunk a csaszarvonal.hu-n, ezzel majd' három évvel az applikáció indulása után a mobilalkalmazásból kikerülnek a videós segédletek. A költözéssel és újítással több új mozgásprogramot is követőink elé tárunk. 

2021 májusában régi vágyunk valósult meg: dr. Sára Levente szülész-nőgyógyásszal forgattunk jó pár gyakori kérdéses videót, mely folyamatosan kerül fel csatornánkra.

Októberben Kopp-Skrabski-díjra jelölték csapatunkat, melyet novemberben végül közönségdíjasként elnyertünk.

2022

Év elején, a karanténos időszak által inspirálva, pilot jelleggel elindítottuk a közösen haladó, időben együtt  tornázó, szülés utáni regeneráló programsorozatunkat, a "Lendület" programot, mely hónapról hónapra egyre több édesanyát tart mozgásban szülés után, változatosan, gyógytornászunk, Rákosi Dóra segítségével, interaktívan. Minden idők legnépszerűbb programja lett a sorozat a Császárvonal háza táján, melybe bárki be tud csatlakozni az alapozó modul után, kedvére, erőnléte, temperamentuma, aktuális élethelyzete és vágyai szerint a tornákba, melyek változatos témákat, funkciókat járnak körbe, változatos tornaeszközökkel.

2022 tavaszán az a megtiszteltetés ért bennünket, hogy Kiss Verus, a Császárvonal alapítója a Magyar Orvosi Kamara Médiadíját nyerte el Egészségügyi tájékoztatás kategóriában.

Kiss Verus dr. Kincses Gyulával, a MOK elnökével az ünnepélyes díjátadón

Májusban közkívánatra - a válság ellenére - még egy utolsó (harmadik) kiadást szenteltünk a Hegmesék című kötetnek, mely ezúttal is osztatlan sikert aratott, továbbra is alapolvasmány az érintett édesanyák és a szülés körüli segítők körében.


2022 nyarán végre formát ölthetett Óvári Enikő A VBAC-titok című könyve, amit 2022 augusztusában a nagyközönség elé tártunk, elsőként kötetet szentelve a császár(ok) utáni hüvelyi szülés témájának Magyarországon. A kötettel párhuzamosan debütált a "VBAC-re készülünk!" című, átfogó, másfél éve forgatott és gyártott, holisztikus szemléletű webináriumunk, 10 szakértővel, számtalan letölthető segédlettel, az apákat is megszólítva, tornákkal, életmód- és táplálkozási tippekkel a VBAC felé vezető úton.


2022 decemberére elkészült egyedi, Hegtudatosság kártyacsomagunk, mellyel a mindennapi hegkezelést szeretnénk megtanítani minden hasi heggel rendelkező édesanyának. A pakli 3x20 lapból áll, alkotói a Császárvonal alapítói. 20 db lapon változatos ingert adó hegkezelési „fogásokat” gyűjtöttünk össze, a másik 20-as csomagban egy-egy rövid mozgássort, gyakorlatot, amivel az önkezelés után a test be is tudja építeni ezeket az ingereket. A harmadik 20-as lapgyűjtemény pedig a léleknek szól, útravalóul a napra.


2023

Lendület online tornasorozatunkat komplexebb, új programkörrel bővítettük az év januárjában "Magamra találó" néven, benne a szülés utáni regenerációt segítő, fokozatosan felépített tornák mellé testkezelő, has- és hegkezelő videókat is teszünk, szakértői tanácsokkal, folyamatos online csoportos jelenléttel, hogy az előfizetők kezét végig fogjuk a szülés utáni regeneráció folyamatában. Márciustól becsatlakozott a program folytatása, a "Magamra találó plusz", egy következő szinten, májusban pedig a "Magamra találó ráadást" ismerhette meg a közönséggel. Folyamatosan bővítjük csapatunkat újabb edzőkkel, Videótárunk megállás nélkül gazdagszik újabb és újabb programokkal - az anyai, felhasználói igényekre válaszolva.


Meghívott kiállítói voltunk a Magyar Pre- és Perinatális Pszichológiai és Orvostudományi Társaság tavaszi konferenciájának, Hegmesék és A VBAC-titok könyvünkkel.

Folyamatban van a Budai Perinatális Központtal egy nagyszabású projektünk, mely később lesz publikus.

2023 őszén elindult hiánypótló, császármetszés, VBAC, szülés utáni futásra felkészítő programunk, melyet Dr. Dorogi Márta ultrafutó, sportmentáltréner, edző szakmai közreműködésével álmodtunk meg (5, 10 km-es távokra). Ugyancsak az ősz termése Gerinctorna programunk, melynek alapozó moduljával jöttünk ki először, Kovácsné Tonkó Csilla edzőnk, preventív gerinctrénerünk jóvoltából.

Október 7-én hivatalosan is teret adunk a Császárvonal 5. születésnapjának, nagyszabású családi napot szervezünk a Magnet Házban.


2023 decemberének végére Facebook-követőink száma 43.000,  Insta-követőink száma 15.000, zárt csoportunk 24.000 főt számlál. Aktívkodunk TikTokon (2000 követő). Továbbra is organikusan, hirdetés nélkül.

2024

A 2024-es év a megújulásé, új lábakat növeszt a Császárvonal, melyről hamarosan hírt adunk, a szülés körüli segítő szakmát célozzuk meg vele.

2024 januárjában elindult Gerinctorna plusz programunk, 2024 márciusában pedig az 5 km-es, szülés utáni futásra felkészítő programunk gyaloglós szekciója is napvilágot látott közkívánatra, illetve a 10 km-es távra készítő futóprogram is debütált.

Elindítottuk miniprogramos, Videótáras sorozatunkat, mellyel időről időre népszerű, anyákat érintő panaszokra próbálunk reflektálni, limitáltan elérhető, napi 15 percet igénylő tornákkal, önkezelésekkel, relaxációkkal. Az első ilyen a "Libidó-csalogató" volt.

A Magyar Pre- és Perinatális Pszichológiai és Orvostudományi Társaság februári konferenciáján Rákosi Dóra, a Császárvonal alapító gyógytornásza "Testbe fagyott fájdalom - Hegtudatosság a szülés körüli segítő munkában" műhelymunkájával meghívott vendég volt.

A császármetszés hónapja alkalmából áprilisban "Sosincs késő" címmel kampányolunk, és hívjuk fel a figyelmet arra, hogy bármilyen régen is volt egy császármetszés, nincs olyan, hogy túl késő lenne a testi-lelki panaszokkal való foglalkozáshoz, azok orvoslásához, akár a szakember felkereséséhez. Miniprogramos sorozatunkban ez alkalommal egy 7 videóból álló torna- és testkezelés programot tettünk elérhetővé, jelképes áron.

Ugyanebben a hónapban elindítottuk a Cseperedő Rímmel összefogásban az alkotós workshopsorozatunkat ("Egy öltéssel közelebb a heged történetéhez"), mely a szülésélménnyel való kapcsolódást segíti, bármennyivel is a szülés után. A foglalkozások során nem célunk a képzés, az edukáció és az önismeret fejlesztése. A csoportfolyamat során ezek is megtörténhetnek, de ez mindig a résztvevők, a velünk alkotó édesanyák saját dinamikája szerinti. Mottónk: "Gondoltál már úgy a hegre, hogy ott az élet kaput hímzett a testre?" (Háncs Andi gondolatai)